Lümfimasaaz

Lümfimassaaž ehk manuaalne lümfidrenaaž on nahka ja nahaaluseid kudesid mõjutav pindmine massaaž, mis stimuleerib lümfivedeliku voolu ja ergutab jääkainete eemaldamist kehast, lõdvestab ja leevendab lihaspingeid, mõjub hästi tursete, vereringehäirete ja ainevahetushaiguste puhul.

Lümfimassaaži kasutatakse näiteks alajäsemete veenilaiendite, lümfiteede ahenemisest tingitud tursete, rasedusaegsete tursete leevendamiseks, samuti ulatuslike operatsioonide (sh kasvajate) ja traumajärgsel perioodil. Lümfi pumbatakse kätega selle liikumise suunas. Pumpamist alustatakse alati kaelapiirkonnast. Võtted on kerged, spiraalsed, ringjad, pumpavad. Võte on nõrgalt suruv. Lümfimassaaž ei tohi tekitada valu ega nahapunetust. Liiga tugevad võtted võivad takistada lümfivoolu.

Lümfiringe aeglustub inimesel magades, samuti liikumisvaeguse, ülekurnatuse ja ühekülgse füüsilise töö puhul. Seda soodustavad mehaanilised takistused lümfiteedes, põletikulised protsessid ja organismi jahtumine. Lümfiringe aeglustumisel kuhjuvad slakid (vedelik, mis rõhub kudesid ja närvilõpmeid). Massaaži kaudu mõjutatakse nii rakke kui rakuvaheainet (vere ja lümfi ning sidekoe vedelikke). Samal ajal lükatakse jääkained veresoonte seinte juurde ja nii eemalduvad ka teised ained kiiremini. Toimub organismi puhastumine.

NäidustusedVastunäidustused
akne, punetav vinnitõbi, näo ja silmade piirkonna tursedtromboos
armide ravi, plastiliste operatsioonide eel- ja järelravisüdamepuudulikkus
juuste väljalangevuskasvajad
migreenrasked neeruhaigused
immuunsüsteem, selle tugevdamineakuutsed põletikulised protsessid
reumaatilised haigused, liigeste haigused, sidekoehaigused, podagratähelepanelik tuleks olla madala vererõhu,
struuma, astma, suurte sünnimärkide puhul
rasedusaegsed tursed
sekundaarsed ja primaarsed lümfiödeemid
lipidoosid, lipödeemid
lahtised veenilaiendite haavandid (ulcus coris)
veenilaienditest tingitud tursed, II ja III staadium
rinnavähioperatsiooni järgsed tursed
traumad
operatsioonijärgsed haavad, nende paranemise kiirendamine
stress, rahustav toime närvisüsteemile